Od 1 stycznia 2022 roku Polski Ład stanie się faktem. Bez vacatio legis, ale za to z licznymi błędami. Zgodnie z ustawą od 1 stycznia 2022 podatnicy płacący podatek według skali podatkowej płacą składkę zdrowotną za styczeń w wysokości 9% od dochodu, a liniowcy 4,9% od uzyskanego dochodu. Składka ta powinna być opłacona do 20 lutego 2022 roku. Jednak wiceminister finansów stwierdził, że może to sprawić trudność księgowym dlatego podniósł składkę zdrowotną za styczeń do 9% dla wszystkich z zaznaczeniem, że będzie ona naliczona od 75% przeciętnego wynagrodzenia. Zgodnie z tym pomysłem styczniową składkę zdrowotną płaconą od dochodu w wysokości 9% (zasady ogólne) i 4,9% (liniowcy) podatnicy zapłacą w marcu. Oznacza to że w lutym zapłacą składkę taką jak płacili w 2021 roku, ale nie odliczą już jej od dochodu. Ot taki dodatkowy grosz dla budżetu.
Jak odliczyć zdrowotne za cały 2022 rok?
Przykładem błędu w Polskim Ładzie jest pomysł, żeby o odliczeniu składki zdrowotnej od dochodu decydowała data opłacenia składki, do końca 2021 roku. Dzięki temu państwo zarobi na podatnikach kilkaset milionów złotych. Otwiera to również możliwość odliczenia od dochodu składki zdrowotnej za 2022 rok. Skoro liczy się termin wpłaty, a nie okres za który są płacone składki na ZUS, to można dokonać przedpłaty na ubezpieczenie zdrowotne z wyprzedzeniem. Należałoby jedynie przewidzieć ile zdrowotnego zapłacimy w przyszłym roku. Musimy jednak pamiętać, że tego typu przedpłata będzie przez ZUS rozdzielona na wszystkie składki ubezpieczenia jakim podlega płatnik składek. Dlatego z tego pomysłu mogą efektywnie skorzystać jedynie płatnicy opłacający wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne, którzy jednocześnie złożą stosowną deklarację ZUS.
Zasady ogólne w Polskim Ładzie
Totalny bałagan w przepisach podatkowych, ich niespójność i wiele błędów powoduje, że hitem 2022 roku będą uproszczone formy rozliczeń z fiskusem. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, czy podatek liniowy to najczęściej wybierane formy opodatkowania. Dla wielu podatników zasady ogólne przestają być atrakcyjną formą opodatkowania, z uwagi na 9% haracz w postaci nieodliczalnej składki zdrowotnej. Mimo tego są osoby, które chcą pozostać przy zasadach ogólnych, nazywanych coraz częściej "skalą podatkową".
Dlaczego "skala podatkowa"?
Zasady
ogólne to forma opodatkowania rozliczająca podatników według "skali podatkowej". Oprócz wad ma ona kilka
zalet. Przede wszystkim jest to korzystna forma opodatkowania dla osób,
które mają niskie dochody, prowadzą inwestycje lub mają wysokie koszty
działalności, znaczne odpisy amortyzacyjne i niskie marże handlowe. Dotyczy to szczególnie hurtowni,
czy wysokonakładowych produkcji. Tylko skala podatkowa umożliwia
rozliczenie inwestycji długookresowych, amortyzacji środków trwałych
itp. Zasady ogólne wybierają również małżonkowie, którzy chcą wspólnie rozliczać się z podatku
dochodowego. Jest to korzystne przy dużej różnicy
w wysokości zarobków między małżonkami. Kwota wolna od podatku w
wysokości 30 tys. zł to znacznie mniej od rocznego świadczenia emerytalnego,
czy rentowego wielu Polaków. Wspólne rozliczenie z małżonkiem umożliwia pełną możliwość skorzystania z podwójnego odliczenia kwoty wolnej. Tylko zasady
ogólne umożliwiają łączne skorzystanie z tej formy rocznego
rozliczenia podatków.
Polski Ład, obowiązki podatników na zasadach ogólnych
Polski Ład wprowadza obowiązek comiesięcznego składania do ZUS deklaracji rozliczeniowej DRA i DRA 2 (w przypadku płatników korzystających z ZUS - Plus). Do tej pory, z uwagi na stałą wysokość składek zusowskich deklaracje te były sporządzane przez system automatycznie. Teraz będziemy musieli samodzielnie wygenerować taki dokument i przesłać go lub dostarczyć osobiście do placówki ZUS.
Jak składać deklaracje ZUS?
W ostatnim okresie pojawiło się w internecie wiele wpisów sugerujących, że do komunikacji z ZUS potrzebny jest kwalifikowany podpis elektroniczny, lub zakup programu do księgowości jakiejś firmy. To oczywiste bzdury! Według informacji uzyskanych na infolinii ZUS +225 601 600 nic nie zmieniło się odnośnie podpisywania dokumentów Profilem Zaufanym. Możemy to dokonać poprzez platformę ePUAP ZUS lub za pośrednictwem płatnika. Deklaracje ZUS DRA składamy do 20 dnia miesiąca. Jednak składkę na ubezpieczenie zdrowotne płacimy według deklaracji za dwa miesiące wcześniej. Czyli pierwszy raz "po nowemu" zapłacimy zdrowotne od dochodu w marcu, za styczeń.
#Polski Ład #zasady ogólne #skala podatkowa #deklaracja ZUS #ZUS DRA #ZUS DRA 2 #ubezpieczenie zdrowotne #składka na ubezpieczenie zdrowotne